مسافرت و تغذیه

رعایت تغذیه متعادل بطور روزانه تضمین کننده سلامت انسان است. تغذیه متعادل یعنی از همه گروه‏های غذایی براساس آنچه که سفارش شده است، استفاده کنیم. گروه‏های غذایی شامل:

 1- گروه نان و غلات شامل: گندم، جو، جو دوسر، ارزن، برنج، انواع ماکارونی و برنج است. این گروه علاوه بر تأمین کربوهیدرات یا مواد قندی جهت تامین انرژی، حاوی بخشی از پروتیین و برخی از مواد معدنی مورد نیاز بدن می‏باشند.

2- گروه میوه‏ها: علاوه بر تأمین قسمتی از انرژی، تأمین کننده برخی از ویتامین‏ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن می‏باشند. داشن تنوع در انتخاب میوه بسیار مهم است.

3- گروه سبزی‏ها: این گروه به علت داشتن فیبر، ویتامین‏ها و مواد معدنی در رژیم غذایی روزانه بسیار مهم است. انتخاب متنوع و مصرف آن بصورت خام، تازه و روزانه ضروری است.

4- گروه شیر و لبنیات: این گروه تأمین کننده پروتیین، با ارزش بیولوژیکی بالا، چربی و ویتامین‏های محلول در چربی، ویتامین‏های گروه B، کلسیم و فسفر است. این مواد در رشد، محکم شدن استخوان‏ها و دندان‏ها، هماهنگی سیستم عصبی و سلامت پوست نقش دارد.

5- گروه گوشت‏ها: بهترین منبع تأمین کننده پروتیین‏ها، ویتامین‏های گروه B و عناصری چون آهن است.

6- گروه چربی‏ها: تأمین کننده اسیدهای چرب، کلسترول و ویتامین‏های محلول در چربی است.

برای سالم ماندن، علاوه بر تأمین گروه‏های نامبرده در رژیم غذایی روزانه، انجام فعالیت‏های ورزشی و نوشیدن آب سالم به میزان حداقل هشت لیوان در هوای معتدل پیشنهاد می‏گردد.

مسلماً در مسافرت‏ها برنامه غذایی دچار دگرگونی می‏شود. و همین مسئله گاهی اثرات نامطلوبی در مسافرت‏های چند روزه بر سلامت مسافران بر جای می‏گذارد. از این‏رو باید اصول تغذیه متعادل در هر حال رعایت شود.

 

آنچه در مسافرت‏ها فراموش می‏شود عبارتند از:

1- نوشیدن آب به مقدار کافی: با هر وسیله‏ای که مسافرت می‏کنید باید آب به اندازه کافی بنوشید زیرا به سرعت، بدن آب از دست می‏دهد که باید جبران گردد. نوشابه‏های گازدار و بدون گاز یا چای جایگزین آب نمی‏شوند. این مواد خود باعث از دست دادن آب بدن می‏شوند. با غذاهایی مانند کباب و یا کنسروها مانند تون‏ماهی، آب بنوشید. این روزها در همه جا بطری‏های آب که در دسترس می‏باشد را حتماً به همراه داشته باشید و جرعه‏جرعه بنوشید تا آب جذب بدن گردد. ملاحظه می‏کنید کمتر خسته شده و سرحال هستید. به خاطر داشته باشید بهترین نوشیدنی آب است.

2- میوه‏ها و سبزی‏ها: نظر به اینکه این گروه حاوی ویتامین‏های محلول در آب هستند اگر مدتی استفاده نشوند کمبود‏هایی مانند کمبود ویتامینC ، ویتامین‏های گروه B به ویژه اسید فولیک و فیبر را به همراه دارد. اغلب افراد در مسافرت‏ها به دلیل مصرف کم سبزی و میوه دچار یبوست می‏شوند. توصیه می‏شود حداقل دو وعده میوه (از 500 گرم بیشتر نشود) و سبزی به مقدار کافی بصورت سالاد یا سبزی خوردن استفاده کنند. باید به منظور پیشگیری از ابتلا به آلودگی‏های انگلی، به تمیزی و تازگی آن‏ها توجه خاص داشته باشند.

3- شیر و لبنیات هم از غذاهایی هستند که در طول سفر فراموش ‏شده و یا مصرفشان محدود می‏شود. توصیه می‏شود در طول سفر از ماست و دوغ پاستوریزه نیز استفاده شود.

4- ساده غذا خوردن:

خوردن خوراکی‏هایی مانند انواع املت، کوکو با نان، ماست و سبزی و یا کنسروهایی که قبلاً جوشانده‏اید (حدود 20 دقیقه) و یا نان با ماست، خیار، پنیر، سبزی، گردو و امثال این‏ها توصیه می‏شود. برای نوش جان کردن غذا در رستوران‏ها حتماً به تمیز بودن در، دیوار، کف، میز غذاخوری به ویژه دستشویی‏ها و لباس کارکنان توجه کنید. واقعاً غدا خوردن در رستوران‏هایی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‏کنند، شهامت می‏خواهد. لذت سفر به این است که به سلامت رفته و به سلامت به منزل بازگردیم. مبتلا شدن به اسهال و استفراغ به علت خوردن غذاهای آلوده خاطره‏ای تلخ از مسافرت بر جای می‏گذارد.

 

نویسنده: ناهید جلالی 

/ 1 نظر / 56 بازدید
سعیده

سلام. با اینکه تازه شروع کرده اید وبلاگ خوبی دارید. کم کم غذاهاتون رو درست می کنم و میام نظراتمو میگم. موفق باشید